Afrika v Čechách? Navštivte ZOO Dvůr Králové! 

Hledáte tip na nezapomenutelný výlet? Vydejte se s přáteli nebo celou rodinou do ZOO Dvůr Králové. Historie zahrady se začala psát již před 70 lety. Během této doby se změnila z původního malého zookoutku v jednu z největších zoologických zahrad v Česku a jednoho z nejvýznamnějších chovatelů afrických zvířat na světě.

cestování / ZOO Dvůr Králové, sloni

Královédvorská zoologická zahrada vznikla na území původního soukromého parku s kopií renesančního zámku v blízkosti Vídně, kterou nechal v roce 1905 postavit továrník Richard Neumann. Po znárodnění textilního průmyslu v roce 1945 vzniklo ve vile městské Vlastivědné muzeum, jehož součástí se postupně staly klece s evropskými zvířaty. Zoologická zahrada byla oficiálně otevřena pro veřejnost 9. května 1946 na ploše pouhých 6,5 hektaru. K významnému rozvoji zahrady došlo v 50. a 60. letech, kdy vznikly první moderní velké pavilony, jako například terárium, výběh ledních medvědů nebo pavilony šelem. Kolekce zvířat byla navíc rozšířena o řadu vzácných a exotických druhů. V 70. letech zoo zorganizovala osm expedic do různých zemí Afriky a dovezla zhruba dva tisíce zvířat. Ta učinila ze zahrady jedinečnou genobanku afrických kopytníků na evropském kontinentě.

cestování / ZOO Dvůr Králové

Současná africká specializace zoo se projevuje nejen ve skladbě chovaných druhů, ale zahrada návštěvníkům zprostředkovává i africkou kulturu. Stále drží největší kolekci afrických zvířat v Evropě, chová největší stádo žiraf mimo Afriku a nabízí jedinečné zážitky při jízdě mezi volně se pohybujícími zebrami, antilopami či ptáky. Jakmile překročíte brány královédvorské zahrady, rázem si budete připadat jako v Africe.

Safari

V Africkém safari Josefa Vágnera se můžete projíždět mezi volně se pohybujícími stády afrických kopytníků, zatímco v pěší části safari vás čeká procházka kolem skupin nosorožců, zeber nebo žiraf. Jedinečné dobrodružství, jaké nikde jinde ve střední a východní Evropě nezažijete, vám nabízí Lví safari. Na téměř kilometr dlouhou projížďku mezi divoké lvy můžete vyrazit ve vlastním autě nebo ve speciálním upraveném Afrika trucku. Vjezd i výjezd střeží hlídka ze strážní věže, která má zároveň pod dohledem celý výběh díky kamerovému systému. Na bezpečnost přímo ve výběhu nepřetržitě dohlíží také ostraha v automobilu. Zvolíte-li raději pohled na lvy z větší vzdálenosti než přes okénko vozidla, vyšlápněte si pár schodů na vyhlídku do lanového hradu přímo u lvího výběhu. Pohled na úchvatné krále zvířat i na dovádějící skupinku drilů s mláďaty opodál vás opět o trochu více přiblíží Africe.

cestování / ZOO Dvůr Králové

cestování / ZOO Dvůr Králové

Tropické bažiny, ptačí svět i pavilon hrošíků

Kromě velkých skupin žiraf a nosorožců je možné vidět i slony, šimpanze, okapi a stovky dalších zvířat. V tropických pavilonech na návštěvníky čekají krokodýli s rybami a želvami, ale také jedovaté kobry či mamby. V tropických bažinách uvidíte zádumčivé kvakoše, volavky nebo Ibise jihoafrického. V pavilonu šelem nechybí levharti, gepardi, hyeny, šakali i mangusty. Nenechte si ujít ani Ptačí svět, kde se budete prodírat hustou tropickou vegetací a za zvuku šumícího vodopádu vám nad hlavou budou kroužit pestrobarevní ptáci. Větší hala pavilonu představuje tropický les, kde se můžete projít mezi stovkou volně vypuštěných ptáků z tropických oblastí Afriky. Součástí pavilonu je i expozice orangutánů. ZOO Dvůr Králové nabízí i pavilon hrošíků imitující deštný les Afriky.  cestování / ZOO Dvůr Králové 1

Hrošíky tu najdete jen tak se válet a spokojeně si lebedit, ovšem na rozdíl od hrochů převážně na souši, nikoliv ve vodě. Na své si přijdou i milovníci exotického hmyzu, goril, surikat, plameňáků nebo dokonce dinosaurů. To vše naleznete v prostředí prodchnutém exotikou, kde je možné ochutnat i africká jídla, poslouchat africkou hudbu a kochat se africkým uměním. K tomu přibylo několik velkolepých dětských hřišť a lanový park.

Staňte se na jeden den ošetřovatelem zvířat

Královédvorská zahrada nabízí návštěvníkům i zážitkové programy. Zájemci mohou otestovat například Offroad safari nebo zažít atmosféru podvečerní jízdy mezi velkými stády zvířat v rámci Večerní safari. Pozorujte nosorožce, zebry i žirafy v záři zapadajícího slunce. Setkejte se se lvy a gepardy číhajícími v šeru nadcházející noci. Pokud byste si rádi pohladili žirafu, podali ruku lemurovi nebo nakrmili šelmy, rezervujte si program Ošetřovatelem v zoo. Nasajete atmosféru jedinečného prostředí zoo, poznáte její zákulisí i každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat je pro mnohé jen dětským snem, splňte si ho!

 

Kalendář akcí:

Oslavy výročí

V letošním roce oslaví zoologická zahrada 70. výročí svého založení. Oslavy významného jubilea připadají na druhý květnový víkend a v rámci bohatého programu představí zoo mimo jiné nový vjezd do Afrického safari.

Návrat hrochů do ZOO

Na přelomu května a června se do Dvora vrátí hroši. Tato zvířata chovala dvorská zahrada úspěšně od roku 1966, kvůli rekonstrukci pavilonu musela však jejich chov v roce 2002 přerušit. Letos se jí po dlouhých přípravách podařilo získat nové jedince a vybudovat pro ně vhodný venkovní prostor. Dvojici hrochů budou moct návštěvníci pozorovat během sezony při procházce pěší částí zoo.

Africký festival pod širým nebem

Letní sezona vyvrcholí africkým festivalem pod širým nebem, který se v zoo letos koná již potřetí. Posledních devět červencových dní se zoo naplní africkými chutěmi, vůněmi, rytmy a uměním. Každý den se mohou návštěvníci těšit na podmanivá pěvecká taneční vystoupení souborů přímo z Afriky, umělecké workshopy nebo exotické speciality afrického tržiště. To vše bude doplněno ukázkami tradiční řemeslné a rukodělné tvorby, promítáním filmů a fascinujícím vyprávěním cestovatelů, kterým Afrika učarovala. Na děti čeká spousty zábavy při afrických hrách a zkoušek zručnosti.

cestování / ZOO Dvůr Králové

 

Otevírací doba:

9.00 - 18.00 hodin

Vstup je možný i se psy.

www.zoodvurkralove.cz

 

ZOO Dvůr  Králové 1
ZOO Dvůr Králové 1

 

 

reklama


reklamy / Banner Aleš Povondra

reklama

 

 

 

 


Label

Label