Když si tělo žádá restart 

Připadáte si po svátcích a dlouhé zimě malátní, unavení a ve stresu? Pokud jsou tyto pocity doplněny ještě o zhoršené trávení, stavy těžkosti nebo i problémy s pletí, vězte, že vaše tělo volá po očistě. Že vás to slovo děsí? Nemusí, pokud budete ctít hlavní myšlenku, že i detox lze provést s chutí, a hlavně s rozumem. Jen takový totiž vašemu tělu opravdu prospěje.

Tipy a zajímavosti / Jídelníček podporující očistu organismu je založený na lehké, dobře stravitelné a málo tučné stravě.

Je normální, že se v zimě uchylujeme k těžším pokrmům. Toto období je spjato s přílišným blahobytem, kterého si dopřáváme především během konce roku. Tělo si očistu žádá, protože se potřebuje zbavit toxických látek, které se v něm za zimu nahromadily. Organismus bez toxických látek pracuje efektivněji a rychleji spaluje. Odlehčete proto svůj jídelníček i mysl a věnujte chvíli sami sobě a svému zdraví. Detoxikační kůra nemusí být vždy radikální a nepříjemná. Základ je držet se osvědčených zásad, které mohou být inspirací i pro jídelníček na celý rok.

Zeleninový základ

Jídelníček podporující očistu organismu je založený na lehké, dobře stravitelné a málo tučné stravě. Základem by měly být antioxidanty, vitamíny, vláknina a pitný režim. Zelenina je základ. Kromě bohatého obsahu vitamínů a minerálů tkví její výhoda také v rozmanitosti její úpravy. Připravte si saláty, polévky, pomazánky, šťávy, naservírujte ji čerstvou, vařenou, pečenou, grilovanou. Kreativitě se meze nekladou. Že je v zimě obtížné sehnat čerstvou zeleninu? Použijte mraženou nebo konzervovanou! V obou případech je tato zelenina sklízena v její nejvyšší zralosti a v nejlepší kvalitě. Díky moderním technologiím trvá jen několik hodin, než je zamrazena. Prostřednictvím blanšírování a šokového zmrazení se předejde dramatické ztrátě vitamínů, ke které dochází již od druhého dne od sklizně. Potvrzuje to třeba Bonduelle, leader na trhu, kterému hluboké zamrazení od sklizně na poli trvá pouhých 5 hodin. Zelenina si tak zachovává maximum vitamínů i minerálních látek. Ani na čas se nemá cenu vymlouvat. Příprava polévky netrvá dlouho a pokud jste opravdu v takové časové tísni, pomůžou vám třeba Bonduelle Cream Soup, které obsahují již připravenou směs zeleniny pro polévku. Stačí tak jen přidat vývar nebo vodu! Výbornou zeleninou pro očištění organismu je celer, mrkev, brokolice, květák, petržel a listová zelenina. V jídelníčku by neměly chybět ani luštěniny, celozrnné obiloviny a samozřejmě ovoce.

Není to jen o jídle

Ano, určitě se vyhněte masu, sladkostem, alkoholu, sýrům, ideálně i kávě, jezte jen když máte opravdu hlad a dobře žvýkejte. Pokrm si vychutnávejte, ale nezapomínejte, že to není jen o stravě. Vzpomeňte na to, že by se mělo jednat i o očistu mysli, takže se vyhýbejte zbytečným stresům a dopřejte si dostatek spánku i čas na odpočinek a oblíbené aktivity. Nezapomínejte ani na pitný režim. Nejlépe poslouží především voda, kterou lze doplnit o čerstvé ovoce nebo bylinky, dobré jsou ale i čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Pro očistu si vyberte také vhodnou dobu. Tedy dny bez předem naplánovaných schůzek, večírků, sportovních zápasů a ženy by měly zohlednit i začátek menstruace.

Jídelníček podporující očistu organismu je založený na lehké, dobře stravitelné a málo tučné stravě.
Jídelníček podporující očistu organismu je založený na lehké, dobře stravitelné a málo tučné stravě.

 

 

reklama


reklamy / Banner Aleš Povondra

reklama

 

 

 

 


Label

Label