Praha má nové odběrové centrum na krevní plazmu. Spolupracovat bude se Srdcerváči 

Darováním plazmy pomůžete zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. V novém odběrovém centru Plasma place Zlatý Anděl ale máte možnost pomoci ještě více. Pokud se vzdáte finanční náhrady za odběr, poputují peníze na konto organizace Srdcerváči podporující zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Obrázky / Nové odběrové centrum krevní plazmy přímo u stanice metra Anděl nabízí finanční náhradu ve výši až 1100 korun měsíčně.

Nové odběrové centrum krevní plazmy přímo u stanice metra Anděl nabízí finanční náhradu ve výši až 1100 korun měsíčně. Foto: Plasmaplace.cz


„Komerčních center na darování krevní plazmy je již relativně hodně. Našim cílem proto bylo vytvořit pro dárce dobře dostupné dárcovské centrum, které nebude připomínat nemocnici, ale nabídne příjemné prostředí a komfort," uvedla ředitelka společnosti Plasma place Michaela Kubová. Velkou předností Plasma Place je navíc spolupráce s projektem Srdcerváči, projektem Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Každý, kdo se vzdá finanční náhrady za darování plazmy, automaticky věnuje finanční příspěvek osobám se zdravotním postižením. „Prostřednictvím Srdcerváčů se snažíme veřejnosti ukázat, že zdravotně postižení chtějí a mohou pracovat a mnohdy jim jen stačí dát šanci a pootevřít pomyslné dveře. Veškeré finanční příspěvky od dárců poputují do organizací, které zaměstnávají více než padesát procent zdravotně postižených, nebo jednotlivcům, kteří se přes své onemocnění či úraz rozhodli vzít osud do svých rukou a stát se drobnými podnikateli. Velmi si proto spolupráce s Plasma Place vážíme a všem dárcům děkujeme," vysvětlila ředitelka projektu Srdcerváči Hana Potměšilová.

„Darovat dvakrát“ -  tedy darovat krevní plazmu a poté finanční náhradu ve prospěch projektu Srdcerváči se rozhodla i řada známých sportovců, mimo jiné hokejisté HC Sparta Praha Jan Piskáček a Jaroslav Hlinka. Podporu projektu vyjádřil také mistr světa v rychlostní kanoistice a dvojnásobný olympijský medailista Josef Dostál. „Krevní plazma může pomoci zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. Beru to tak, že každým odběrem dáváte někomu naději na život, a že jednou budu potřebovat pomoc třeba i já," řekla další známá dárkyně, moderátorka a Česká Miss Earth 2013 Monika Leová.

Obrázky / Monika Leová darovala krevní plazmu spolu se svým snoubencem Martinem.

Monika Leová darovala krevní plazmu se snoubencem Martinem. Foto: Plasmaplace.cz

Posláním plazmaferetických center je přispívat k záchraně lidských životů pomocí bezpečného a efektivního odběru lidské krevní plazmy určené k dalšímu zpracování a výrobě léčiv. Jde například o albumin používaný při léčbě těžkých popálenin, ztrátách krve a chemoterapiích, dále pak imunoglobuliny, užívané zejména při ztrátě imunity nebo onemocnění rakovinou, a jednotlivé faktory srážlivosti používané pro léčbu hemofilie. Darovat plazmu v České republice může každá zdravá osoba ve věku 18 – 65 let, s váhou nad 50 kg, a to jednou za 14 dní.  Zdravotní způsobilost dárce plazmy posuzuje lékař přímo v odběrovém centru, a to na základě rozboru zdravotní minulosti dárce a základního fyzikálního a laboratorního vyšetření. „Všichni dárci prochází pravidelnou zdravotní kontrolou, což považuji také za jeden z podstatných benefitů. Dárcitedy mají kromě dobrého pocitu ze svého skutku i velmi dobrý přehled o svém aktuálním zdravotním stavu, což je jistě nezanedbatelná přidaná hodnota. Bezpečnost je pro nás na prvním místě,“ doplnila Michaela Kubová.

Obrázky / Josef Dostál, mistr světa v rychlostní kanoistice a dvojnásobný olympijský medailista, daruje dvakrát. Podpořte i vy projekt Srdcerváči.

Josef Dostál,  mistr světa v rychlostní kanoistice a dvojnásobný olympijský medailista, daruje dvakrát. Podpořte i vy projekt Srdcerváči. 

Foto: Plasmaplace.cz

Monika Leová darovala krevní plazmu spolu se svým snoubencem Martinem.
Monika Leová darovala krevní plazmu spolu se svým snoubencem Martinem.

 

 

reklama


reklamy / Banner Aleš Povondra

reklama

 

 

 

 


Label

Label