Jeden svět odhalí nové pohledy na migraci i válku na Ukrajině  

Na dvě hlavní témata, která pálí Evropu, se zaměří 18. ročník festivalu Jeden svět. Prostřednictvím dokumentárních filmů i debat představí velmi komplexně problém migrace – od útěku z válečné zóny, přes čekání na azyl až po integraci. Současné dění na Ukrajině festival ukáže z ukrajinské i ruské strany konfliktu; očima vojáků, obyčejných lidí i pozůstalých.

Kultura / hledani domovaŠokující záběry z cesty přes Středozemní moře, které pořídili sami protagonisté dokumentu Plavba, nebo jedinečný záznam proměny jedné ulice v syrském Aleppu v hromadu ruin (Domy bez dveří), tyto a další dokumentární filmy složí detailní obraz takzvané migrační krize. Festival Jeden svět, jehož hlavním tématem je letos Hledání domova, ukáže životy uprchlíků ve švédském detenčním centru (Detence) i těch čekajících nekonečně dlouho na azyl v Německu (Café Waldluft). Dokument Syrskálove story, příběh dvou disidentů ze Sýrie, jejichž vztah se rozpadá stejně jako představy o lepším životě ve Francii, dobře ilustruje deziluzi nově příchozích do Evropy. O tom, jak složité je zapadnout, naučit se jazyk a najít si práci v místě, které si uprchlíci pro život vlastně nevybrali, ukazuje snímek Amal.

Odvahu začít budovat nový domov se snaží najít i hrdinové zahajovacího filmu 18. ročníku. Dokument Žádný člověk není ostrov sám pro sebe festival představí v mezinárodní premiéře a byl zařazen s dalšími jedenácti filmy do Hlavní soutěže. Belgický režisér Tim De Keersmaecker, který osobně přijede do Prahy,natáčel o migrantech z Tuniska a Ghany, jimž na ostrově Lampedusa obrazně hodily záchranný kruh dvě italské rodiny. „I když protagonisté mají o živobytí postaráno, necítí se šťastní a svobodní. Stále jsou na někom závislí. Film je plný metafor, které dobře vyjadřují to, co prožívají uprchlíci z různých koutů světa,“ vysvětluje Hana Kulhánková, ředitelka festivalu Jeden svět. „Dokumenty v kategorii Hledání domova reflektují evropskou společnost, která se kvůli přílivu běženců názorově polarizuje. V debatě o migraci se ztrácí naše skutečné hodnoty jako otevřenost nebo solidarita,“ dodává. 

Festival se dotkne i často debatované radikalizace evropských muslimů. Dokument Můj džihád se odehrává v belgické čtvrti, odkud velká část muslimských mladíků odešla bojovat do Sýrie. Místní imám a komunita kolem nějse snaží předcházet tomu, aby se nechávali zlákat ideologií takzvaného Islámského státu. 

Po dvou letech od událostí na Majdanu vznikla ve spolupráci s Goethe-Institutem programová kategorie Neklidná Ukrajina. I v ní Jeden svět nahlíží na současné dění v Evropě komplexně. Film Návrat domů o situaci na Krymu ukazuje, že co je pro jednoho návratem ke kořenům, pro jiného je důvodem k vystěhování. SnímekOlegova volbapublikum seznamuje s mladými Rusy, které k narukování přiměla propaganda i touha po dobrodružství. Z druhé, ukrajinské strany konfliktu je film o ukrajinských patriotech Jak jsme se stali válečnými dobrovolníky. Důsledky války jsou pak dobře vidět ve snímku Cargo 200 o tom, jak do Ruska z východu Ukrajiny tajně putují mrtvá těla vojáků, přestože Putinův režim přítomnost armády popíral. To, jak moc se obyčejným lidem do války nechce, ukazuje tragikomický snímek Ukrajinští šerifové

Druhá soutěžní kategorie nese název Máte právo vědět. Upozorňuje na hrubé porušování práv ve světě. Jeden svět uvede například film Model pana starosty.Ten šokuje tím, jak hlava maďarské vesnice Érpatak uplatňuje své ultranacionalistické smýšlení v praxi. Publikum tak sleduje zánik liberální demokracie v centru Evropy. HooliganSparrow je přezdívka známé čínské aktivistky YeHaiyan,bojující za ženská práva, z okruhu umělce Aj Wej-Weje. Stejnojmenný film, jehož mladá režisérka Nanfu Wang přijede na Jeden svět, ukazuje represe čínského režimu proti komukoliv, kdo ohrožuje status quo.

Festival zařadil nově kategorii Mezi druhy o vztahu člověka se subjekty, které nejsou lidmi. Film Pečovatelka Alice otevírá debatu o tom, zda se v budoucnu o osamělé seniory a seniorkybudou moci starat sociální roboti. Snímek Návštěva rekonstruuje událost, která se zatím nestala – první setkání lidstva s mimozemšťany. Film bude uveden v distribuční premiéře ve spolupráci s MFDF Jihlava. Název další nové kategorie Kdo je tady normální? je inspirován filmem Normální porucha. Jeho hrdina, mladík po mozkové obrně, píše divadelní hru,jejímž hlavním tématem je, zda má vůbec právo na život. O svém místě ve společnosti uvažuje i režisér filmu Tak mluvíme my, který od mala trpí koktavostí. 

Kategorie Cesty ke svobodě ukazuje situaci v zemích, v nichž pracuje společnost Člověk v tísni. Dokument Po arabském jaru zavede publikum do porevolučního Egypta v agónii nového útlaku. Onatáčení filmu a využití různých mediálních platforem při jeho propagaci pohovoří jeho tvůrkyně na jedné z festivalových masterclasses. Eric Bergkraut, známý režisér a porotce Jednoho světa 2016, natočil příběh Občan Chodorkovskij o kontroverzním ruském oligarchovi v opozici k Putinovu režimu.

Filmy zařazené v kategorii Takzvaná civilizace budou letos více propojené s novým Diváckým centrem Galerie Lucerna. Prostor nabídne (kromě výstavy Všude dobře – doma nejlíp, rozhlasových dokumentů nebo lidskoprávního tetování) prezentaci projektů a dílen o udržitelné módě. Právě o tom je film Co se nenosí. O jídle je dokument 10 miliard – co máte na talíři? V souvislosti s tím proběhne v Diváckém centru společné stolování, při kterém se bude mluvit o plýtvání potravinami a městském farmaření. Vzhledem k tomu, že se festival stále více zaměřuje na filmy, ježdoprovází kampaň, uvede i dokument Kola versus auta. Jeho režisér Fredrik Gertten přislíbil účast na cyklojízděz Dejvic do Kina 35 ve Francouzském institutu. Kultura / Jeden svet

Tradičně Jeden svět zařazuje kategorii Moc médií, její součástí je letos film Děkujeme, že jste hráli s námi o tom, jak vznikala úspěšná počítačová hra That Dragon, Cancer (Ten drak, Rakovina). Autor v ní reflektuje boj svého malého syna s rakovinou mozku. Dalším filmem je Záběr po záběru o oceňovaných afghánských fotografech. 

Snímky, jež získaly cenu na jiných festivalech, spadají do kategorie Panorama. Strhující drama Země kartelů
o zákulisí bojů s mexickými drogovými kartely je dokonce v nominacích na Oscara. Film Sonita vyhrál cenu za nejlepší dokument i diváckou cenu na festivalu Sundance 2016. Představuje příběh emancipované nezletilé Afghánky, která se vzepře snaze rodiny výhodně ji provdat a jde za svým snem stát se raperkou.

Jeden svět zařazuje také desítku filmů v české či slovenské produkci. Český pohled ve světové premiéře představí snímek Nemusíš s láskou, stačí s citem o sexualitě a rodičovství lidí s mentálním hendikepem. 

Více na www.jedensvet.cz

Jeden svet
Jeden svet

hledani domova
hledani domova

 

 

reklama


reklamy / Banner Aleš Povondra

reklama

 

 

 

 


Label

Label