Kultovní boty Vans slaví letos 50. narozeniny. Nahlédněte do historie této kalifornské značky! 

Příběh kultovních skejťáckých bot Vans se začal psát už v roce 1966 v kalifornském Anaheimu. Značku tehdy založil Paul Van Doren se svým bratrem Jimem. V současnosti stojí v čele firmy Paulův syn Steve a společnost vydělává 400 milionů dolarů ročně. Jak to všechno začalo?

Móda / Vans Sk8-Hi

Barva na míru

Paul a James měli na začátku sice nulový kapitál, staré obuvnické stroje a na krku rodiny, ale nápady jim rozhodně nechyběly. Z počátku měli problém s barvami. Věděli, že není možné vyrábět celé série modelů ve všech barvách, protože by se nikdy všechny neprodaly. Značka Vans tedy zřejmě jako první na světě začala nabízet customizované boty - zákazníci si přinesli vzorek látky, ke kterému chtěli boty barevně sladit, a za mírný příplatek dostali přesně to, co si objednali. Šlo především o ženy. Díky velkým úspěchům a spokojenosti obyvatel se jim hned po roce podařilo otevřít prodejnu na 704 East Broadway.

Skateboarding jako geniální reklamní nástroj

Pro novou značku byla velmi důležitá reklama, ale peněz bylo na začátku málo. A bot plné sklady. Bratři se rozhodli využí vzrůstajícího zájmu o tehdy nový sport - skateboarding. Začali s dodávkou plnou bot objíždět první závody a zadarmo obouvat nejlepší jezdce. Kalifornie jich byla plná, stejně jako surfařů. O Vanskách se díky tomu začalo psát ve sportovních časopisech a zájem o ně rostl. Také profesionální skate hvězdy ještě tehdy nebyly nijak přehnaně náročné. Stačilo k teniskám přidat pár set dolarů a třeba takový Stacy Peralta rád předváděl Vansky na závodech po celém světě. S ním i Christian Hosoi, Steve Caballero a další. Prvním modelem byly Vans Authentic. Za designem Era pak stáli legendární skejtři z Dogtownu Tony Alva a Stacy Peralta. V roce 1978 vznikl model Old Skool a Sk8-Hi. Na konci 70. let měla firma Vans v Kalifornii už sedmdesát obchodů.

Kostkované tenisky Slip-On ve filmu

Na začátku 80. let byla značka Vans sice úspěšná, ale stále jen lokální. To bylo ale ještě před tím, než se nazouvací boty Vans Slip-On "Checkerboard" s černobílým šachovnicovým vzorem objevily ve filmovém trháku Zlaté časy na Ridgemont High (Fast Times at Ridgemont High). Hulič a surfař Jeff Spicoli, kterého perfektně ztvárnil tehdy ještě neznámý Sean Penn, prochodil v nepřehlédnutelných Vanskách celý film. Ten se ostatně také odehrává v Kalifornii. Surfařské boty tam s trochou nadsázky nosil každý. Úspěch filmu ale způsobil to, že Vansky najednou chtěli nosit všichni a od roku 1982 se jich začaly vyrábět a prodávat miliony ročně. Přes distributory se dostaly do celé Ameriky a pak i do celého světa.

Neúspěch atletické obuvi

Do konce 80. let začala značka Vans vyrábět také atletickou obuv, kterou ale nikdo nekupoval. Nejen, že se Vansky nemohly měřit se zavedenou nabídkou značek jako Nike, Puma nebo Adidas, ale vyráběly se v Číně. Zákazníci ale byli zvyklí, že je Vans tradiční americká značka a chtěli jen to, co dostávali dříve. Nevhodně zvolená strategie přivedla rodinnou značku až na pokraj bankrotu, ze kterého se bratrům Van Dorenovým ale nakonec podařilo dostat. Rozhodli se s experimenty přestat a o to víc pečovat o své cenné spojení se skateboardingem.

Skejtová subkultura a další úspěch

V roce 1989 představuje firma první signature model Steva Caballera - Cab Hi. V 90. letech se společnost dále rozrůstá. Vans sponzoruje a následně kupuje koncertní turné Warped Tour, je součástí Vans Triple Crown Series se závody ve skateboardingu, freestyle motocrossu, BMX, surfingu, wakeboardingu, snowboardingu a supercrossu. V roce 1998 Vans otvírá první vlastní skatepark v Orange County. V roce 2001 se značka podílí i na produkci dokumentu o počátcích skateboardingu Dogtown and Z-Boys natočeného Stacym Peraltou. O deset let později na něj navazuje, také za podpory Vansu, snímek Legendy z Dogtownu mapující pro skateboarding zásadní 80. léta, který je o členech legendární Bones Brigade.

V současnosti patří Vans mezi nejzásadnější action sportive a lifestyle značky. Vlastní ji sice americká společnost VF Corporation, syn zakladatele Steve Van Doren ale v jejím vedení zůstává.

Móda / Paul Van Doren

Zakladatel značky Paul Van Doren

Móda / První Vans továrna

První Vans továrna

Móda / První obchod Vans

První obchod Vans

 

Móda / Stacy Peralta v botách Vans

Stacy Peralta v botách Vans

Móda / Tony Alva v reklamě na Vans

Tony Alva v reklamě na Vans

Móda / Vans Era

The Vans #95, dnes známé jako Era, designoval Tony Alva a Stacy Peralta

Móda / Kaskadér a BMX jezdec Eddie Fiola v reklamě na boty Vans z roku 1984

Kaskadér a BMX jezdec Eddie Fiola v reklamě na boty Vans z roku 1984

Móda / Film Zlaté časy na Ridgemont High

Film Zlaté časy na Ridgemont High značku Vans nejvíce proslavil

Móda / Sean Penn

Sean Penn se slavnými Vanskami

Móda / Vans Warped Tour

Vans Warped Tour

Móda / Legendy z Dogtownu

Film Legendy z Dogtownu o skateboardingu v 80. letech


Zdroj: www.vansprague.cz, www.vansky.cz, www.thehustle.co

Vans Sk8-Hi
Vans Sk8-Hi

 

 

reklama


reklamy / Banner Aleš Povondra

reklama

 

 

 

 


Label

Label