První vydání Vogue CS je tady, vzdává hold Olze Havlové 

První číslo Vogue CS, které je symbolickou oslavou svobody a stoletého výročí založení Československa, se na stáncích objeví již zítra. Na více než 400 stranách najdou čeští a slovenští čtenáři zcela původní obsah – všechny texty a naprostá většina fotografií vznikly exkluzivně pro první vydání časopisu, nazývaného módní bible. Vogue CS se kromě módy věnuje i společenským tématům a kulturním fenoménům současnosti. Titulní strana a coverstory je věnována památce disidentky a bývalé první dámy Olgy Havlové, kterou s topmodelkou Karolínou Kurkovou vyfotil slovenský fotograf Branislav Šimončík.

Móda / Titulní strana Vogue je věnována památce disidentky a bývalé první dámy Olgy Havlové

 „Na titulní stranu jsme měli mnoho variant, ta finální zvítězila pro své silné poselství. Chtěli jsme vzdát poctu Olze Havlové a připomenout hodnoty, které společně se svým manželem zastávala,“ říká Andrea Běhounková, šéfredaktorka Vogue CS. „Coverstory s Karolínou Kurkovou je připomínkou výjimečných žen, bez nichž by mnoho slavných a významných mužů nemohlo dosáhnout úspěchů, pro které jsou dnes obdivováni.“

Spolupracovníci

Kromě Karolíny, jež bude autorsky přispívat hlavně na on-line platformu časopisu, se na vzniku prvního čísla podílely i další české módní ikony. Topmodelka Eva Herzigová bude jako „editor-at-large“ nadále participovat na obsahové a vizuální podobě Vogue CS, rozvíjet celkovou koncepci a zároveň časopis reprezentovat na mezinárodní úrovni, za československými hranicemi. S redakcí též úzce spolupracují Tereza Maxová, Daniela Peštová a Daniela Kociánová.

Společně s tištěnou verzí časopisu se spouští web vogue.cz, jehož texty a vizuální formu má na starost tým složený z členů redakce, prostor však dostanou i mladí čeští a slovenští influenceři.

„Ve Vogue jsme odhodláni demonstrovat inkluzivitu, rozmanitost a prosazování rovnosti ve všem, co děláme, aby ti, kteří se cítili nedoceněni, opět získali sebedůvěru k prosazování se ve vedoucích rolích ve společnosti, v podnikání a ve veřejné sféře. Jako aktéři těchto velkých změn budeme platformou pro dívky a ženy k realizaci jejich potenciálu jak osobního, tak
i profesionálního,“
říká Michaela Seewald, zakladatelka a ředitelka společnosti V24 Media.

Filozofie Vogue

Výjimečnost tkví především v nejvyšší úrovni estetického zpracování a překvapivém propojování různých fenoménů: haute couture s undergroundem, to nejnovější s historickým, společensky závažné s elegantním, vtipným a čtivým. „Neukazujeme čtenářům jen produkty, značky a módní trendy, ale nacházíme a vyprávíme atraktivní příběhy, jež se odehrávají za jejich vznikem a existencí. Dáváme je do kontextu,“ vysvětluje creative & fashion director Jan Králíček.

První číslo obsahuje práce našich světově známých fotografů, z nichž někteří nejsou ve Vogue žádnými nováčky. Za jeden z největších talentů současnosti označovaná Alexandra von Fuerst, napůl Italka, napůl Slovenka žijící v Londýně, má zkušenost s italskou edicí. Stejně tak Michal Pudelka, který fotí i pro Vogue Japan. Samozřejmě nechybí Tono Stano. Ivan Pinkava, Andrej Dúbravský, Veronika Šrek Bromová nebo Linda a Daniela Dostálkovy jsou zase umělci, kteří se věnují výhradně volné tvorbě a s časopisy obvykle nespolupracují, Vogue CS je v tomto směru výjimkou.

Za pozornost stojí také fotostory, na níž se podílel Alexis Roche, přítel Johna Galliana a stylista značky Maison Martin Margiela, nebo překvapivá série s první českou topmodelkou Paulinou Porizkovou a jejím synem Oliverem, který je, mimo jiné, hvězdou nové kampaně značky Loewe nafocené Stevenem Meiselem.

Protože Vogue je československá, vždy přiznává národnost autora, texty jsou psané v češtině i slovenštině. Art director Jakub Straka pro časopis rovněž vytvořil unikátní fonty vycházející z československé historie – například „CS“ uvnitř písmene „O“ v logu Vogue je inspirováno mezinárodní poznávací značkou, kterou Čechoslováci používali na autech už od třicátých let minulého století. 

Antikódy na obálce

První vydání časopisu provázejí dvě obálky. Tu s Karolínou Kurkovou coby Olgou Havlovou fotil Branislav Šimončík. Poprvé v historii Vogue se na titulní straně prvního vydání objevuje modelka vyfocená zezadu, navíc (jak troufalé!) v šatech ze second handu. Tetování na zádech představuje kaligram ze sbírky básní Václava Havla nazvané Antikódy a věnované básníku
a dramatikovi Jiřímu Kolářovi. 

Autorem druhé, limitované obálky je Michal Pudelka. Vybral si slovenskou topmodelku Kamilu Filipčíkovou, múzu proslulého fashion fotografa Stevena Meisela, která se jako jediná modelka na světě objevila na dvou po sobě jdoucích obálkách italské Vogue focené právě Meiselem. Pudelkova obálka je inspirována surrealismem a filmovým plakátem 60. let. Kamila leží na hedvábném šátku Hermés, jehož vzor navrhl syn českých emigrantů Hugo Grygkar. Jeho jezdecké motivy jsou dnes považovány za klasické, Hermés je obměňuje
a přizpůsobuje současnosti, ale základ zůstává stejný. Ač Pudelkova obálka připomíná koláž, jde o reálnou fotografii z jeho fotostory, v níž vedle třinácti českých a slovenských modelek figuruje i herečka Jana Plodková.

Výstava První vydání v UPM

Příchod módní bible na český a slovenský trh je uveden výstavou První vydání v pražském Uměleckoprůmyslovém museu. „Kromě zraku, který v případě tištěných médií používáme téměř výhradně, zapojíme tentokrát i sluch, hmat, čich a chuť. Protože, jak si mnozí z nás začali ne zcela dobrovolně myslet, svět médií naštěstí nejsou jen displeje a obrazovky,” naznačuje její pojetí creative & fashion director Jan Králíček.

Móda, umění a design Vogue se představí nejen na velkoformátových fotografiích již zmíněných fotografů, ale rovněž v řadě vzácných artefaktů spojených s historií časopisu. V muzeu bude k dostání také limitovaná edice časopisu s obálkou Michala Pudelky.

Vogue CS dále připravila ve spolupráci s knihkupectvím Book Therapy pop-up bookstore v pražském Café~Café, kde kromě prvního čísla bude možnost zakoupit i limitovanou edici plakátu podepsaného Evou Herzigovou a Michalem Pudelkou a kurátorsky vybrané knihy o módě, designu a umění. Šestého září si zde zájemci budou moci nechat podepsat časopis přímo od topmodelky Karolíny Kurkové.

Titulní strana Vogue je věnována památce disidentky a bývalé první dámy Olgy Havlové
Titulní strana Vogue je věnována památce disidentky a bývalé první dámy Olgy Havlové

 

 

reklama


reklamy / Banner Aleš Povondra

reklama

 

 

 

 


Label

Label