Bistro Spicymama nabízí menu plné exotických jídel. Šéfkuchařka Kamu ho otevřela v Centru Černý Most
Milujete mezinárodní kuchyni s kořeněnou vůní dálek? Ochutnejte speciality od Spicymama. Netradiční bistro, které v Čechách najdete jen v Centru Černý Most, přináší návštěvníkům každý den nové menu plné exotických jídel inspirovaných cestami své šéfkuchařky Kamily „Kamu“ Rundusové po světe. Spicymama, původně zaměřená na asijský streetfood, dnes prezentuje širokou nabídku pokrmů z různých zemí, například z Vietmanu, Thajska, ale i Peru. Unikátní je také samotný koncept restaurace s barovým posezením, díky kterému mohou hosté nahlížet doslova pod pokličku Spicymama.
Foto: zdroj Facebook Spicymama (Marie Bartošová)
Spicymama je netradiční bistro nabízející jídla inspirovaná chutěmi z různých koutů světa, například z Vietnamu, Thajska nebo Peru. Pokrmy v menu, plné čerstvých surovin - bylinek, zeleniny a spousty koření z celého světa, vznikají pod taktovkou šéfkuchařky Kamily „Kamu“ Rundusové, která společně se svým týmem vytváří jídla mnohdy úplně nová, kombinující tradiční recepty a postupy s vlastními inovativními nápady. Značka staví na kvalitě používaných surovin a také jejich čerstvosti. V bistru neexistuje stálý jídelní lístek. Menu je obměňováno téměř každodenně – nějaký pokrm zmizí a jiný zase přibude - podle toho, co z nově vytvořených a testovaných jídel, se tým rozhodne zařadit. Protože končí sezóna čerstvé zeleniny, bude se bistro na podzim zaměřovat především na rýžové a nudlové pokrmy v typických velkých miskách. V letních měsících se pak do menu vrátí zeleninové saláty. Koncept bistra Spicymama se odlišuje také interiérem. Jeho dominantu tvoří bar, u kterého mohou zákazníci pokrmy nejen vychutnávat, ale i sledovat jejich přípravu v návštěvníkovi zcela otevřené kuchyni.
Foto: zdroj Facebook Spicymama
Pho Bo podle Kamu
Polévka Pho Bo je nejen u nás, ale i v samotném Vietnamu nejrozšířenějším pokrmem. Kamu čerpala inspiraci z rodinného receptu vietnamské dívky z pražské Sapy a vlogu vietnamské kuchařky Helen Le.
Suroviny:
Vývar:
1-3 kg morkových kostí (čím více, tím lépe)
600 g hovězího masa (pupek, hrudí nebo žebro)
2 cibule
1 lžíce soli
1 lžíce palmového cukru (případně třtinového)
Koření:
50 g zázvoru
3 kusy badyánu
2 kusy celé skořice
2–3 kusy celého kardamonu
2 kusy hřebíčku
1 lžička koriandrových semínek
1 střední cibule (nebo 3 šalotky)
Doplňující ingredience:
Balení širokých placatých rýžových nudlí “PHO”
1 na tenko nakrájená červená cibule (ideálně nechat 30 minut v misce se studenou vodou)
1 jarní cibulka (pouze zelená část nasekaná na drobnější kousky)
Čerstvý koriandr
Thajská bazalka (hung que)
Vietnamské byliny (NGO gai)
Mungo výhonky
Volitelné:
Syrové hovězí maso (roštěná, kvalitní zadní) nakrájená na tenké plátky – vloží se do polévky těsně před podáváním
K podávání nesmí chybět:
Sriracha (chilli omáčka)
Rybí omáčka
Čerstvý citron
Chilli
Postup:
Vložte hovězí kosti do většího hrnce a naplňte vodou. Přiveďte k varu a vařte cca 8 minut nebo až nečistoty
a nahnědlá pěna vyplavou na povrch. Poté vodu slejte a hrnec znovu naplňte vodou. Proces opakujte minimálně 2–3x, (pokud máte čas, tak i vícekrát), ušetříte si pozdější sbírání zakalené pěny a nečistot během vaření vývaru. Vietnamský vývar má být vždy čirý. Dbejte i na důkladné vymývání hrnce.
Když máte kosti omyté a zbavené nečistot, zalejte kosti znovu vodou (cca 4–5 litrů) a přidejte jednu oloupanou cibuli překrojenou napůl, lžíci soli a jednu lžíci palmového cukru. Poté vodu s ingrediencemi přiveďte k varu a vařte na mírném ohni. Hrnec v žádném případě nezakrývejte, vývar může ztratit svou jasnost. Dbejte na to, že vývar se opravdu jen táhne, nikoliv vaří, a jednou za čas hrnec zkontrolujte a sbírejte všechnu pěnu a nečistoty.
Rozpalte si pánev a nasucho opečte 2 půlky oloupané cibule, zázvor nakrájený na plátky, badyán, skořici, kardamom, hřebíček a koriandr lehce do spálena. Díky těmto surovinám získá Pho Bo nezaměnitelné aroma. Z cibule lehce oškrábejte spálenou část a všechny ingredience vložte ihned do hrnce k vývaru, pokud plánujete polévku vařit cca 3 hodiny. Vietnamci ale doporučují polévku vařit přes noc, v tomto případě se nebojte vývar dolévat vodou, pokud ho hodně ztratíte, ale s mírou, ať nepřijdete o sílu polévky. Pokud tedy hodláte polévku vařit déle, vložte do ní koření cca 3 hodiny před koncem vaření, udrží se tak čerstvá vůně zázvoru a dalšího koření. Cibuli vyjměte z vývaru dříve před dokončením polévky, může způsobit zakalení. Při dokončování polévky už jen ochutnávejte a solte, slaďte, kořeňte dle potřeby.
Hovězí maso, podle použitého typu, vařte do měkka cca 1–3 hodiny. Uvařené, dostatečně měkké maso vložte do misky se studenou vodou, nevysuší se. Před podáváním maso nakrájejte proti vláknu na co nejtenčí plátky.
Rýžové nudle uvařte dle návodu na obalu. Vždy je ale před vařením nechte namočené ve vodě po dobu 20–30 minut a nevařte do měkka, spíš “al dente”, nudle v polévce ještě změknou.
Na servírování použijte velké misky a každou z nich vyplňte cca 1/3 rýžových nudlí, navrch vyskládejte vařené nebo syrové hovězí maso, cibuli, jarní cibulku, mungo výhonky (ideálně zblanšírované, tj. 30 sekund povařené ve vodě), červenou cibuli (předtím namočenou ve studené vodě), koriandr a asijsou bazalku a poté přes všechny suroviny přelejte vývar.
Podávejte s chilli omáčkou Sriracha, čerstvým chilli, nakrájeným citronem a rybí omáčkou, a v neposlední řadě vietnamskou specialitou - nakládaným česnekem s chilli.
|