Jak po zimě probudit trávník k životu?
Jakkoliv jste trávník před zimou pořádně a poctivě zazimovali, na jaře je třeba se mu začít opět věnovat, abyste se z něj mohli v létě maximálně těšit. Trávník miluje lehkou hlinitou půdu, přímé slunce, dobré zavlažování a pravidelné sečení. Aby se na jaře probudil, je důležité veškerou péči správně naplánovat. Čas investovaný do pravidelného sečení, hnojení, provzdušňování a zalévání se vám totiž vrátí i s úroky.
Co neroste, musí pryč
To, co na trávníku zůstalo před zimou tam najdete i po roztátí sněhu. Loňské listí, polámané větvičky ze stromů, odumřelé části travnatého porostu i případné houby proto shrabte ocelovými hráběmi. Vysoká vlhkost a nesprávně hnojený trávník přeje mechu. Pokud napadl i ten váš, na jaře ho můžete zlikvidovat buď chemickými přípravky nebo jej lze posypat pískem a odstranit hráběmi.
Trávník potřebuje dýchat
Aby se trávník po zimě probudil do plné krásy, potřebuje tzv. vertikutaci, tedy pravidelné provzdušňování. Odumřelá stébla vytváří v travnatém porostu travní plsť, která brání přísunu vzduchu a průniku vláhy a živin do půdy. Takovouto plsť nejlépe odstraníte přeřezávacími (vertikutačními) hráběmi nebo elektrickým či benzinovým vertikutátorem. Před samotným provzdušněním trávník nejdříve sekačkou upravte na výšku 3 až 4 cm. Optimální hloubka vertikutace, při níž nože travní drn nařežou a zároveň nepoškodí je 2 až 4 mm. Pro obnovu a zahuštění trávníku nasypte do vzniklých otvorů stejnou travní směs, kterou jste použili při zakládání trávníku, nebo speciální travní směs určenou pro obnovu. Ta poškozená místa zaplní a zároveň do půdy propustí vzduch, vodu i živiny.
Nelekejte se, pokud bude trávník po takovéto revitalizaci vypadat hůř než před ní. Invazivní zásah v předvegetačním období jej nepoškodí. Naopak. Až začne období růstu, tráva bude na poškození reagovat zvýšeným růstem nových a zdravých travních výhonků.
Upravujte, vyplňujte a sečte
Pokud chcete, aby zahrada vypadala ušlechtileji a později se dobře sekala, nezapomínejte na její okraje. Úhledný okraj trávníku vytvoříte pomocí rýče nebo dobrou motorovou frézou. Během vegetačního období zastřihávejte okraje nůžkami. Holé plochy zničené houbami obnovte pomocí vyzrálých travních sazenic a cibulovin. Sazenice umístěte na holá místa a pečlivě je zašlapejte, aby se jejich kořínky spojily se zeminou. Jakmile se stabilizují, začnou se rozrůstat do okolí a výsledkem bude celistvý trávník.
Sečení
Když se teplota vzduchu stabilně zvýší na 10 až 15 °C, můžete začít sekat. Abyste trávníku neublížili, doporučujeme na první sečení po zimě použít vřetenovou sekačku, která je k trávníku nejšetrnější. Před sečením je také potřeba zkontrolovat, zda máte u sekačky dostatečně nabroušené nože.
|