Nebaví vás chodit pěšky? Pořiďte si longboard! 

Dlouhá prkna na kolečkách připomínají na první pohled skateboardy. Jsou ale delší a deska má jiný tvar. Každopádně jsou ideálním dopravním prostředkem, se kterým můžete vyrazit do školy, do práce, do obchodu nebo třeba večer na party. Historie longboardů se začala psát již v 50. letech minulého století v okolí Santa Monicy a Venice Beach. Tehdejší surfaři hledali způsob dopravy na pláž a zábavu na dobu, kdy nejsou vlny. Dnes existuje ohromné množství tvarů, desek, materiálů i jezdeckých stylů. Poradíme vám, podle čeho správný longboard vybrat.

Tipy a zajímavosti / úvodní longboard

Tipy pro úplné začátečníky

Každá deska má svoje hlavní určení, ale je také spousta longboardů s univerzálními vlastnostmi, díky kterým jsou prkna všestrannější. Pokud teprve s longboardingem začínáte a prkno berete jako přibližovadlo po městě, pořiďte si desku ve tvaru "kapky", popřípadě tvar s názvem "Pintail". Pintail byl první longboard,který se kdy vyrobil a mezi tvary je legendou. Tvarem připomínal surf, a proto si udržel pověst jako pohodlné a nenáročné přibližovadlo. Deska je ideální na jízdu po městě a typem nejpopulárnější na světě. Podobný je pak Mini Cruiser, který je menší a skladnější.

Tipy a zajímavosti / Longboarding

Už jste měli pintaila a chcete zkusit agresivnější jízdu? Dalším krokem jsou hybridy!

Takzvané hybridní longboardy jsou vyrobené z bambusu a laminátu a jsou to ty nejhravější longboardy na trhu. Díky těmto materiálům mají tyto desky opravdu neskutečné vlastnosti. Mají skoro vždy vykrojení okolo koleček a v některých případech tzv. Drop Thru montování neboli díru v desce.

Slidování

Máte už jízdu na longboardu v malíčku a chcete driftovat a slidovat v rychlosti? Pak pro vás máme další typ desky - slide decks. Ty řadíme do dvou hlavních kategorií - Top Mount a Drop Thru. Drop Thru jsou podobné hybridům, jen jsou mnohem tužší a bez pružnosti. Důvodem na snadné ovládání desky v rychlosti a ve slidu. Tvrdší desky lépe reagují a drží směr a stabilitu.  Top Mount desky jsou více točivé a s mnohem ostřejší konkávou, než jaké byly před deseti lety. Díky úrovni ježdění se vyvíjí čím dál sofistikovanější tvary desek a vše s klasickým montováním zespoda desky, čili Top Mount. Výhodou je pak prkno, které lépe reaguje, je hravější a má větší točivost. Má však ale zároveň také nižší stabilitu v rychlosti.

Tipy a zajímavosti / Longboarding


Tipy a zajímavosti / Longboarding

Downhill

Máte rádi vítr ve vlasech a chcete zkusit rychlou jízdu z kopce? Umíte již bez problému v rychlosti zabrzdit? Zkuste královskou disciplínu v longboardingu - downhill. Pro tento typ jízdy jsou ideální desky Drop Thru i Top Mount. Downhill deska je hodně podobná slide desce, a to především co se týče tuhosti. Má však několik výhod. Konkáva je jiná a přizpůsobená na tzv. "tuck" pozici, kdy se jezdec zabalí do vajíčka a snaží se pomocí co nejmenšího odporu vzduchu jet co nejrychleji. Tato konkáva dodává maximální pohodlí při sjezdech a abyste se vůbec na desce udrželi. Konstrukčně jsou tvrdší, váhově lehčí a čím dál častěji jsou vyráběny z bambusu nebo laminátu. Jsou zároveň širší než například pintaily.

Kolečka a chrániče

Důležitou součástí výběru longboardu je také správná volba bushingu a koleček. Obojí se dělí podle tvrdosti a stylu jízdy. Tvrdší bushingy jsou stavěny k vyšší rychlosti, takže jsou ideální pro downhill. Opakem jsou měkké, díky kterým si můžete užít parádní obloučky. U koleček je tomu naopak. Čím měkkčí kolečka, tím vyšší rychlosti a větší přilnavost k asfaltu. Tvrdší kola jsou používaná ke slidům. Součástí správné výbavy je také helma, rukavice a další bezpečnostní doplňky, jako jsou chrániče kolem a loktů. Pokud chcete jezdit downhill, doporučujeme integrální helmu, chrániče loktů a kolen, páteřák a případně i kombinézu, pokud chcete jezdit opravdu rychle. 

Zdroj: ONE15 Longboard Shop, www.longboardshop.cz

Longboarding je stále populárnější
Longboarding je stále populárnější

 

 

reklama


reklamy / Banner Aleš Povondra

reklama

 

 

 

 


Label

Label